
Ventilacija Vašeg doma
Čist vazduh bez plesnji i vlažnosti u vašem domu pomoću sistema ventilacije sa krovnim ventilatorom i ulaznim ventilima sa filtracijom – jednostavno i isprobano rešenje iz Finske. Potreban vam je projekat?
O koristima prisilne ventilacije:
Čist vazduh i zdrava sredina predstavljaju vitalni deo ljudskog života. Žitelji pojedinačnih i stambenih objekata konstantno su izloženi uticaju raznih faktora u vazduhu unutar prostorija – prašina, mirisi, dim, i vlaga. U prvim godinama posle izgradnje, aktivno se ispuštaju gasovi i čestice iz građevinskih materijala. Ljudska aktivnost, domaći ljubimci i radon iz zemljišta – faktori koji loše utiču na kvalitet vazduha. Zagađeni i vlažni vazduh koji se ne uklanja iz prostorija pronalazi put u konstrukcije i stvara uslove za razvoj plesnji.
Dom mora da “diše” kako bi ostao zdrav, stvarajući udobne uslove za ljude koji u njemu žive. Takav dom neće izgubiti svoju vrednost tokom vremena.
Prema sanitarnim normama, vazduh u domu mora biti u potpunosti zamenjen svakih dva sata, što je moguće samo uz pravilno izračunat i postavljen sistem prisilne ventilacije.
Efikasna ventilacija doma podrazumeva stvaranje negativnog pritiska unutar njega. Kada se stvori negativan pritisak, zidovi i podovi privlače svež vazduh, što poboljšava ventilaciju i pomaže u sušenju konstrukcija. Ovo sprečava pojavu plesnji u zidovima

Nedostatak ventilacije ili njena loša organizacija je uzrok:
Razvoja gljivica, plesnji i štetnih mikroorganizama.
Nagomilavanje opasnih primesa u vazduhu, na primer, formaldehida iz nameštaja.
Neprijatnih mirisa i vlažnosti u kuhinji i kupatilu, što može doprineti razvoju plesnji.
Prekoračenje dozvoljene koncentracije ugljen-dioksida, što dovodi do umornosti i smanjenja radne sposobnosti.

Za udobnu i zdravu klimu u kući potrebna je stalna ventilacija vazduha, a ne kratkotrajno otvaranje prozora za provetravanje.
Detaljnije o rešenju:
Princip rada prisilne mehaničke ventilacije (tip „Standard”):
1) U stambenim i spavaćim sobama organizuje se dotok svežeg vazduha koristeći povremene prozorske ili zidne klapne WIVE*, dok se iz ovih soba ne pravi izvod.
2) Pomeranje vazdušnih struja između prostorija koristeći rascepe ispod međusobnih vrata ili pomoću ventilacionih rešetaka SILENDO.
3) Zagađeni i vlažni vazduh se izvodi iz prostorija (toalet, kuhinja, kupatilo, ostava) kroz ugrađene u zid ili tavan ventile u ventilacione kanale, koji se spajaju i odvode do postavljenog na krovu ventilatora VILPE.
Rad ventilatora stvara potrebnu razliku pritisaka za razmenu vazduha, brzina ventilatora se reguliše pomoću kontrolera brzine.
Ovaj sistem ne samo da je udoban, efikasan i lako se realizuje, već predstavlja i jedno od najoptimalnijih rešenja u odnosu cena/kvalitet postignutog efekta.
* – Ugradnjom zidnih dovodnih ventila VELCO ili WIVE može se obezbediti dotok već prečišćenog vazduha od štetnih čestica i prašine.

Osnovne komponente ventilacionog sistema tipa “Standard”

Ventilatori VILPE
Ventilatori stalnog (ECO serija) i promenljivog napona. Koriste se za uklanjanje vlažnog i zaprljanog vazduha iz kuhinje, kupatila, toaleta i drugih pomoćnih prostorija. Hermetično se montiraju na krov pomoću prohodnog elementa VILPE.

Prohodni element VILPE
Predviđen je za zatvoren prolaz kroz krov. U kompletu se nalaze dvostrane gumene hidroizolacione trake koje garantuju potpunu hermetičnost na mestu prolaza kroz hidroizolacionu membranu kroz krov. Izbor se vrši u skladu sa tipom krovnog materijala.

Regulator brzine
Namenjen je za laganu regulaciju brzine okretanja ventilatora. Može se montirati skrivenu ili površinski.

Povremeni ventil WIVE
S pomoću povremenog ventila organizuje se filtracija i pritok svežeg vazduha u prostorije. Ventil je opremljen termostatom, što omogućuje automatsku promenu pritoka vazduha u zavisnosti od promene temperature spoljnog vazduha. U kompletu se nalazi apsorber buke.

Vratna rešetka SILENDO
Predviđena je za cirkulaciju vazduha u stanovima. Ima specijalan zvučni materijal u svojoj strukturi koji apsorbuje zvuk, a ne ometa kruženje vazduha. Može se ugraditi u međusobna vrata (SILENDO) ili u vratnu gredu iznad vrata (INVISIDO).

Vazduhovodi EASYFLEX
Fleksibilni, ravni vazduhovodi ovalnog profila (dimenzije 140×64 mm, što odgovara unutrašnjem prečniku od 90 mm, klasa hermetičnosti D). Imaju glatku unutrašnju površinu sa antistatičkim i antibakterijskim premazom koji sprečava nakupljanje prašine i razvoj bakterija.
Prednosti
prinudnog sistema izduvne ventilacije sa krovnim ventilatorom VILPE i dovodnim ventilacionim ventilima

Jednostavno i efikasno rešenje
Smanjuje gubitak toplote, omogućava slobodno planiranje doma u poređenju sa prirodnim sistemom ventilacije i reguliše razmenu vazduha za održavanje zdravog i udobnog mikroklimata.

Jednostavnost montaže i pouzdanost
Lakoća i jednostavnost montaže. Ne zahteva komplikovana podešavanja opreme. Prolazni element osigurava zaptivanje povezivanja sa krovom.

Odlično rešenje za privatne kuće
Za razliku od sistema sa rekuperacijom, može se postaviti pri popravci ili zameni postojećeg izduvnog sistema ventilacije. Ne zahteva dovod pritočnih vazduhovoda.

Cijena
Budžetno rešenje. Sa minimalnim troškovima omogućava postizanje visokog nivoa udobnosti. Idealan odnos cijene i kvaliteta.

Filtracija ulaznog vazduha*
Korišćenjem zidnog prilaznog ventila WIVE, čiji komplet uključuje filter koji zadržava prašinu, polen i štetne mineralne mikročestice štetne za zdravlje.

Pristupi za zamenu prirodnog sistema ventilacije mehaničkim
Ako u kući postoji ventilaciona šahta, ona se oblaže, a ventilacioni kanali šahte zatvaraju metalnom pločom. Na ovu ploču se montira električni ventilator tipa VILPE S.
Šta uraditi ako je kuća već izgrađena?

Ako prirodna ventilacija ne funkcioniše ili ne uspeva, moguće je modernizovati ventilaciju koristeći postojeću ventilacionu šahtu.


