Kontakta oss

Vi har varit en aktör på byggmarknaden i över 45 år och verkar idag i hela Europa och Ryssland. För tillfället har vi ungefär 80 anställda i Finland och 40 anställda runt om i Europa.

Försäljning och tekniskt stöd

Tel. +358 20 123 3222
E-post: sales@vilpe.com

VILPE® Express Store (Esbo)

Fågelbergavägen 33, 02650 Esbo
myynti@vilpe.com
Öppet mån – fre kl 7.00-16.00

Huvudkontor (Korsholm)

VILPE Oy
Handelsvägen 9, FI-65610 Korsholm
Tel. +358 20 123 3200
E-post: förnamn.efternamn@vilpe.com
VAT nummer: FI05581721

Lager (Korsholm)

Varumottagning tel. 020 123 3208
Lagerchef Tapani Björlin tel. 020 123 3208
Lageransvarig Marko Blom tel. 020 123 3235

Fakturering

E-fakturor
EDI-kod: 003705581721
sdf
Förmedlarkod: E204503 (OpusCapita Solutions Oy)

Pappersfakturor
VILPE Oy
PL 11684
01051 Laskut

E-postfakturor (bara en pdf/e-post).
Vilpe-Oy.FI.P.130677-8@docinbound.com

Finland

Nina Tyni

Försäljningschef
Finland

020 123 3248
nina.tyni@vilpe.com

Pekka Laitila

Regionchef
Södra och norra Finland

020 123 3261
pekka.laitila@vilpe.com

Kim Björlin

Regionchef
Västra Finland

020 123 3202
kim.bjorlin@vilpe.com

Tuula Liikanen

Regionchef
Norra Finland

020 123 3205
tuula.liikanen@vilpe.com

Jaana Grefberg

Regionchef
Södra Finland

020 123 3259
jaana.grefberg@vilpe.com

Mika Järvinen

Teknisk försäljare

020 123 3206
mika.jarvinen@vilpe.com

Outi Heikkilä

Regionchef
Södra Finland

020 123 3254
outi.heikkila@vilpe.com

Antti Einesalo

Teknisk försäljare

020 123 3253
antti.einesalo@vilpe.com

Jukka Lohi

Teknisk försäljare
VILPE® Express Store

020 123 3256
jukka.lohi@vilpe.com

Försäljningsledning

Tuomas Saikkonen

Verkställande direktör

+358 20 123 3284
tuomas.saikkonen@vilpe.com

Tiina Häggblom

Kundservicechef

+358 20 123 3219
tiina.haggblom@vilpe.com

Carina Lagerström

Kundservicechef

+358 20 123 3220
carina.lagerstrom@vilpe.com

Katarina Hellén

Marknadsföringschef

+358 20 123 3215
katarina.hellen@vilpe.com

Essi Saarenpää

Kommunikationsansvarig

+358 20 123 3217
essi.saarenpaa@vilpe.com

Mervi
Mervi Koskela

Kontorschef

+358 20 123 3226
mervi.koskela@vilpe.com

Hanna
Hanna Vanhala

HR-ansvarig

+358 20 123 3241
hanna.vanhala@vilpe.com

Timo Anttila

Teknisk direktör

+358 20 123 3203
timo.anttila@vilpe.com

Harri Heiskanen

Produktionschef

+358 20 123 3214
harri.heiskanen@vilpe.com

Mikko
Mikko Rintamäki

Arbetsledare

+358 20 123 3286
mikko.rintamaki@vilpe.com

Veli-Pekka Lahti

Forsknings- och utvecklingsdirektör

+358 20 123 3221
veli-pekka.lahti@vilpe.com

Eero Saikkonen

Grundare av VILPE

+358 20 123 3201
eero.saikkonen@vilpe.com

Tuomas Saikkonen

Verkställande direktör

+358 20 123 3284
tuomas.saikkonen@vilpe.com

Veli-Pekka Lahti

Forsknings- och utvecklingsdirektör

+358 20 123 3221
veli-pekka.lahti@vilpe.com

Timo Anttila

Teknisk direktör

+358 20 123 3203
timo.anttila@vilpe.com

Mervi
Mervi Koskela

Kontorschef

+358 20 123 3226
mervi.koskela@vilpe.com

Harri Heiskanen

Produktionschef

+358 20 123 3214
harri.heiskanen@vilpe.com

Harri Joensuu

Inköps-, logistik- och kvalitetschef

+358 20 123 3228
harri.joensuu@vilpe.com