Lisätukea naisten ja nuorten urheiluun: VILPE ja Royals laajentavat yhteistyötä

Kuva: Juha Lahti

Wasa Royalsin miesten edustusjoukkueen pääsponsori VILPE Oy laajentaa yhteistyötään seuran kanssa. Mustasaarelainen ilmanvaihto- ja erikoiskattotarvikkeita valmistava yritys on ollut Wasa Royalsin miesten pääyhteistyökumppani jo vuodesta 2019. Nyt sponsorointia on laajennettu Royalsin junioritoimintaan ja viime vuonna perustettuun naisten joukkueeseen.

Junioritoiminnassa tukea saa 10 lasta, jotka eivät muuten pystyisi harrastamaan amerikkalaista jalkapalloa kausimaksujen takia. Tuki ohjataan näille perheille Hope Ry:n kautta. Lisäksi VILPE on nyt Royalsin U20-joukkueen pääsponsori.

”Vähävaraisten lasten kausimaksujen korvaaminen on todella hieno idea VILPEltä. Sen ansiosta lapset pystyvät harrastamaan sitä, mistä pitävät. U20-joukkue on puolestaan tärkeä etappi ennen siirtymistä edustusjoukkueeseen. Royalsin U20-joukkuehan on sarjansa hallitseva Suomen mestari”, Wasa Royalsin puheenjohtaja Martti Kass sanoo.

Sponsorisopimuksilla on suuri merkitys myös naisten joukkueelle, sillä vuonna 2020 perustettu joukkue tarvitsee tukea muun muassa peliasujen ja varusteiden hankintaan.

”Aluksin pyysin VILPEä mukaan sponsoriksi pienemmällä summalla. Yllätyin positiivisesti, kun he halusivatkin ryhtyä pääsponsoriksi kuten miesten joukkueessa”, Royalsin naisten sponsoriryhmän jäsen Janica Nyman kertoo.

VILPEllä on positiivisia kokemuksia yhteistyöstä seuran kanssa.

”Olemme tehneet jo pitkään yhteistyötä Royalsin miesten joukkueen kanssa, ja meille oli luonnollista ulottaa tuki myös naisiin ja nuoriin. Royals on satsannut paljon yhteisöllisyyteen, ja sitä me arvostamme”, VILPEn toimitusjohtaja Tuomas Saikkonen sanoo.

Korona vaikeuttanut sponsoritilannetta

Kass kertoo, että koronaepidemian takia sponsoritilanne on vaikeutunut ja osa sopimuksista on jäädytetty, joten pääsponsorin tuella on nyt entistä suurempi merkitys.

”VILPE on ollut niin sanottu kivijalkasponsorimme jo pitkään”, Kass kuvailee.

Royalsin naisjoukkueen perustaja Milla Joensuu puolestaan toteaa, että naisten amerikkalaiseen jalkapalloon ei hänen kokemuksensa mukaan ole helppoa saada sponsoreita. Yleensä sponsoreita saadaan tuttujen kautta.

VILPElle sponsoroinnin ulottaminen naisiin ja junioritoimintaan oli helppo päätös.

”Haluamme kohdistaa urheilusponsoroinnin mahdollisimman tasa-arvoisesti. Esimerkiksi viime syksynä teimme yhteistyösopimuksen voimisteluseura Wasa Uniquen kanssa. Voimistelun harrastajissa on enemmän naisia ja tyttöjä, ja nyt Royalsin kautta tukea saa uusi naisten joukkue”, Saikkonen toteaa.

Royalsin naisten pääsponsorina VILPE on joukkueen suurin taloudellinen tukija. Naisten joukkueen saama tukisumma on silti pienempi kuin miesten saama tuki. Tämä johtuu siitä, että miehet pelaavat ylimmällä sarjatasolla ja naiset yhtä sarjatasoa alempana. Lisäksi miesten pelit tavoittavat suuremman yleisön.

Pääsponsorin saaminen on äärettömän tärkeää, sillä rahaa kuluu muun muassa pelireissuihin ja treenivuoroihin. Yksi uuden naisten joukkueen suurista kulueristä on peliasujen hankinta.

Amerikkalaisen jalkapallon suosio Suomessa on kasvanut viime vuosikymmenen aikana. Peli sopii kaikille, oli lajitausta mikä tahansa tai vaikka urheilua ei olisi aiemmin harrastanut.

”Kaikille löytyy pelipaikka joukkueesta. Lajissa oppii koko ajan uutta, vaikka olisi pitkäänkin pelannut. Suomen naisten maajoukkue on lajin kärkimaita Euroopassa, ja naisten maajoukkue on kaksinkertainen Euroopan mestari”, Joensuu kertoo.