Yhteistyö Wasa Royalsin ja Wasa Uniquen kanssa jatkuu

Kuvat: Wasa Royals & Wasa Unique

VILPEllä halutaan kohdistaa urheiluseurojen sponsoroinnit mahdollisimman monipuolisesti ja tasa-arvoisesti. Yritys arvostaa pitkäjänteistä yhteistyötä, ja siksi VILPE jatkaa niin Wasa Royalsin kuin Wasa Uniquen pääyhteistyökumppanina.

Amerikkalaista jalkapalloa pelaavan Wasa Royalsin kanssa on sovittu pääyhteistyökumppanuuden jatkamisesta vuosille 2023–2025.

”Tuemme urheiluseuroja mahdollisimman pitkäjänteisesti. Sen ansiosta niiden on helpompi suunnitella toimintaansa ja auttaa nuoria lajin huipulle”, VILPEn toimitusjohtaja Tuomas Saikkonen toteaa.

VILPE on ollut Royalsin kumppani joukkueen perustamisesta saakka.

”Olemme kasvaneet yhdessä. Arvomaailmamme kohtaa VILPEn kanssa”, Seppo Evwaraye Wasa Royalsista kertoo.

VILPE on ollut Royalsin kumppani joukkueen perustamisesta saakka. Kuva: Samppa Toivonen

Tukea vähävaraisten perheiden harrastuksiin

Yhteistyöhön kuuluu myös tuki vähävaraisille perheille. VILPE sponsoroi vuosittain 10 lapselle tai nuorelle harrastusmaksut, ja tuen saajat valitaan Hope-yhdistyksen kautta.

”Stipendi menee pelaajalle, jolla on taitoa ja intohimoa harrastaa, mutta vanhemmilla ei ole taloudellisia edellytyksiä tähän. Näin varmistamme, että kukaan ei putoa kyydistä, sillä harrastukset tutkitusti parantavat koulumenestystä ja auttavat kehittämään sosiaalisia taitoja”, Evwaraye sanoo.

Wasa Royalsin miesten edustusjoukkueella on ensimmäinen kotipeli 9. kesäkuuta. Joukkue nousi täksi kaudeksi takaisin korkeimmalle sarjatasolle Vaahteraliigaan.

”Meillä on nuori ja nälkäinen joukkue, jossa seuran omat kasvatit pääsevät esiin. Haluamme mahdollistaa positiivisen toimintaympäristön, joka ruokkii mahdollisuutta menestyä kentällä ja sen ulkopuolella”, Evwaraye sanoo.

Wasa Unique treenaa VILPE Arenalla

Wasa Unique
Wasa Uniquen voimistelijat treenaavat VILPE Arenalla. Kuva: Wasa Unique / Iris Halmelinna

VILPE jatkaa 2023–2026 voimisteluseura Wasa Uniquen pääyhteistyökumppanina. Sen ansiosta urheiluseura pystyy harjoittelemaan omassa treenipaikassaan VILPE Arenalle Mustasaaressa.

”VILPE Arena on seuran koti ja sydän. Pystymme tarjoamaan olosuhteiden mukaiset harjoitustilat. Saimme esimerkiksi hankittua voimistelualustana käytettävän kanveesin, jota erityisesti SM-tason voimistelijat tarvitsevat”, Wasa Uniquen puheenjohtaja Nina Lindahl sanoo.

Wasa Uniquen kautta urheilusponsorointi kohdistuu tasa-arvoisemmin, sillä voimistelun harrastajissa on enemmän tyttöjä ja naisia.

”Wasa Unique tuo hienolla tavalla yhteen sekä suomen- että ruotsinkieliset voimistelijat. Seurassa on yli 700 harrastajaa, joten se on vaikuttavuudeltaan yksi alueen suurimmista”, Saikkonen sanoo.

VILPEn tuen ansiosta Wasa Unique pystyy harjoittelemaan omassa treenipaikassaan VILPE Arenalle Mustasaaressa.

Seudun tukemisesta ei tingitä

VILPEn strategiaan on kirjattu, että yritys käyttää 0,3 prosenttia liikevaihdostaan hyvään tarkoitukseen. Vuosittaiset lahjoitukset hyväntekeväisyysjärjestöille ja urheilusponsoroinnit ovat arvoltaan yli 60 000 euroa.  

”Yhteiskunnallinen vastuumme on tärkeä. Viimeisimmät uutiset rakennusteollisuudesta eivät ole olleet mairittelevia. Emme kuitenkaan halua leikata sitoumuksestamme hyväntekeväisyyteen, vaikka ajat ovat haastavat”, Saikkonen sanoo.

Rahalahjoitusten lisäksi VILPE lahjoittaa aikaansa: vuosittain jokainen henkilökunnan jäsen saa käyttää yhden työpäivän vuodessa hyväntekeväisyyttä tehden.