Mikä ihmeen VILPE Arena?

Aiemmin Swingelinginä tunnettu tila muuttui VILPE Arenaksi.

Vaasalainen voimisteluseura Wasa Unique muodostui, kun kolme seuraa Vaasan Vasamattaret, Liikuntaseura Vaasa-tytöt ja Vasa gymnastikförening yhdistyivät. Seuran pääharjoittelupaikkana toimii aiemmin Swingelinginä tunnettu tila, jonka nimi muuttui VILPE Arenaksi kesällä 2020.  

Wasa Uniquessa käy viikoittain noin 700 voimisteluharrastajaa, ja yhteinen harjoittelutila on helpottanut seuran harjoituksien järjestämistä. Harjoitustilojen vuokraus onnistui, kun VILPE lähti seuran pääsponsoriksi. VILPEn tuki on auttanut voimisteluseuraa urheiluvälineiden sekä kanveesin hankinnassa. 

”Ollaan saatu yhdessä tosi vahva joukkue, jossa on tällä hetkellä voimistelijoita kahdesta vanhasta seurasta”, toteaa WAU Kilpa Teamin kapteeni Emma Vanhala kolmen seuran yhdistymisestä.  

WAU Kilpa Team on Wasa Uniquen naisten kilpasarjan edustusjoukkue, joka kilpailee 16-20 vuotiaiden sarjassa. Joukkue harjoittelee VILPE Arenalla 2–3 kertaa viikossa.  

Yritysten sponsorointi on iso apu paikallisille urheiluseuroille 

”Yritysten sponsorointi auttaa seuraa toimimaan vapaammin ja itsenäisemmin, eli osallistumaan kilpailuihin myös muissa kaupungeissa ja järjestämään omia tapahtumia”, kertoo yksi Wasa Uniquen valmentajista Jenna Laine.  

Nuorten harrastustoiminta vaatii myös vanhemmilta sekä rahallista että ajallista sitoutumista, ja paikallisten urheiluseurojen sponsorointi parantaa nuorten mahdollisuuksia harrastaa lempilajiaan ilman matkustamista kauas muualle.  

”Yrityksen tuki on todella tärkeää kaikille urheiluseuroille. Esimerkiksi ilman VILPEn tukea me emme pystyisi harjoittelemaan tällä Arenalla”, kertoo Emma Vanhala.

Yhteistyösopimuksen arvo Wasa Uniquen kanssa on samalla tasolla kuin VILPEn yhteistyösopimusten Wasa Royalsin ja Vaasan Sportin kanssa. Jääkiekon ja amerikkalaisen jalkapallon harrastajissa on paljon miehiä ja poikia, kun taas Wasa Unique -yhteistyön myötä tuki kohdistuu enemmän naisten ja tyttöjen urheiluun. 

”Monipuolisen harrastustoiminnan sekä hyväntekeväisyysjärjestöjen tukeminen on se, johon jokaisen yrityksen on pyrittävä”, kertoo VILPEn toimitusjohtaja Tuomas Saikkonen.  

VILPElle sosiaalinen vastuu on tärkeässä roolissa. Yrityksen strategiaan onkin kirjattu, että VILPE lahjoittaa vuosittain 0,3 prosenttia liikevaihdosta hyvään tarkoitukseen. Rahalahjoitusten lisäksi yritys on sitoutunut antamaan aikaa myöskin hyväntekeväisyysprojekteihin.